Zawada Książęca

Kościół Św. Józefa Robotnika

kosciol

W roku 1954 rozpoczęto prace budowlane, stało się możliwym dzięki staraniom proboszcza parafii, księdza radcy Ewalda Pełki . Budowę zakończono po dwóch latach w 1956 roku. W tym samy orku również ksiądz infułat Emil Kobierzycki dokonał uroczystego poświęcenia kościoła. Konsekrował go natomiast w 1956 roku biskup Franciszek Jop. W początku lat 70 X wieku ukończono budowę nowej plebanii. Pierwotny, zabytkowy, drewniany kościół z XVII wieku spłonął 19 czerwca 1992 roku, wskutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna.

Źródło

Kapliczka w polu

kaplice w polu

Jakaś kapliczka która w czasie wojny została zniszczona a po niej odbudowana

Kaplica neogotycka z 1934 roku

kaplice neogetycka

Kaplica z 1934 roku poświęcona św. Janowi Nepomucenowi. Jest murowana, otynkowana, wzniesiona na planie ośmioboku, przekryta dachem wielopołaciowym, od frontu z wysuniętym ryzalitem przypominającym jakby wejście przez kruchtę do standardowego kościoła, najczęściej zbudowanego w neostylu. W otworze wejściowym osadzono dwuskrzydłowe drzwi przeszklone w ok. ¾ powierzchni drzwiowej. Nad stolarką drzwiową umieszczono nadświetle w kształcie ostrego łuku, takiego, jakim zamknięto sam otwór.

Źródło

Cmentarz

Cmentarz

Cmentarz, założony około 1870 r. Posiada regularny układ. Do dzisiaj zachowały się kamienne krzyże nagrobne z końca XIX wieku. Pośrodku cmentarza do roku 1993 stał zabytkowy drewniany kościółek przeniesiony z Raciborza - Ostroga. Niestety spłonął on doszczętnie w wyniku pożaru. Obecnie w jego miejscu wznosi się kaplica. Cmentarz otoczony jest drewnianym płotem z kratownicowym, ukośnym układem listew. Drewniana bramka konstrukcji słupowej pochodzi z 1870 r. i ma dwuspadowy daszek pobity gontem. W jej zwieńczeniu widnieje drewniany krzyż. W centralnej części cmentarza na prostopadłościennym postumencie stoi kamienna figura Pieta z 1870 r.

Źródło

Dzwonek umarłych

dzwon

Za miejscowym kościołem, przy ul. Dzwonkowej w Zawadzie Książęcej stoi chyba unikatowa nie tylko w regionie, ale może w skali kraju-drewniana “wieżyczka”, zwana “dzwonkiem umarłych” datowana na początki XIX wieku. Co prawda, sama konstrukcja nie jest już oryginalna, bo ta została zniszczona przez naturę - silne wiatry występujące w latach 80. XX wieku. Jednak postanowiono konstrukcję odtworzyć aby dzwonek, który zdemontowano na czas wykonania nowej konstrukcji mógł wrócić na swoje historyczne miejsce.

Źródło